Dodatki
Błąd
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/akademia/domains/akademiajoomla.pl/public_html/images/ ptaki /
Uwaga
  • JW_SIG_PRG

Nazwa

Sigplus

Zastosowanie

Sigplus czyli Simple Image Gallery Plus jest to dodatek dla Joomla 1.5 – 3.x., którego przeznaczeniem jest prosty i szybki sposób na generowanie galerii obrazków i umieszczenie jej w dowolnym miejscu artykułu.

 

Działanie i sposób użycia.

Aby pobrać dodatek należy wejść na strone joomla.org i tam znaleźć Sigplus. Instalacja dodatku odbywa się w sposób standardowy i intuicyjny. We wpisie skupie się głównie na opisie konfiguracji dodatku na naszej witrynie. Po zainstalowaniu dodatku musimy go opublikować oraz wstępnie skonfigurować.

Aby skonfigurować dodatek musimy wybrać odpowiednio polecenia: Rozszerzenia→Moduły. Potem odnaleźć nasz nowo zainstalowany moduł w tym przypadku sigplus.  Moduł sigplus musimy skonfigurować i opublikować.

 

W polu tytułu możemy pozostawić domyślna nazwę. Od nas zależy czy ona będzie widoczna na witrynie czy nie. Klikając w Select position (Wybierz pozycję) wybieramy gdzie nasz moduł ma się wyświetlać na stronie. Aby nasz moduł bez problemu się pokazał na witrynie musimy pamiętać o aby wybrać pozycję menu gdzie ma się on pokazać. Jeżeli chcemy aby galeria była widoczna dla wszystkich odwiedzających witrynę, z listy Dostęp  wybieramy Public.

Po prawej stronie okna widzimy sekcję Opcje podstawowe

 

 

 

W polu Folder obrazów (Images Folder) wpisana jest domyślna ścieżka dostępu do folderu w którym umieściliśmy nasze zdjęcia, które chcemy pokazać w galerii na stronie. Z listy Wygląd galerii (Gallery layout)  wybieramy Stały (fixed) . umożliwi nam to generowanie prezentacji obrazów umieszczonych w galerii. Po dokonaniu wyboru opcji na Stały teraz określamy liczbę rzędów i kolumn (rows, columns) w których będzie wyświetlana nasza galeria. Jeżeli chcemy aby wszystkie obrazki z naszej galerii były wyświetlane w podglądzie w polu Maksymalna ilość obrazków  (Maximum preview image count) wpisujemy wartość 0. W polach Szerokość obrazka w podglądzie (Preview image width) i Wysokość obrazka w podglądzie (Preview image height) wpisujemy liczone w pikselach domyślne wymiary obrazków wyświetlane w trybie podglądu. Jeśli nie chcemy aby w trybie podglądu nie były wyświetlane miniaturki – karykaturki obrazków, w wierszu Przycinanie podczas zmiany rozmiaru (Crop when resizing) wybieramy Nie (No). Z listy Wyrównanie (Alignment) wybieramy sposób umieszczenia obrazka na naszej witrynie.

Na naszej stronie WWW widoczne będą miniatury obrazków. Z listy Wyskakujące okno Lightbox (Lightbox pop-up)  możemy wybrać wygląd okna, w którym po kliknięciu miniatury użytkownik zobaczy wyświetlony obrazek. Jeżeli denerwują cię automatycznie zmieniające się obrazki w oknie podglądu, w polu Opóźnienie pokazów slajdów (Slideshow delay) wpisz wartość 0. Wcześniej w konfiguracji naszego modułu wyłączyliśmy pokaz slajdów. Jeżeli chcemy z niego skorzystać możemy go uatrakcyjnić wybierając z listy Sposób prezentacji slajdów (Image slider) rodzaj zmiany obrazków. Kolejne sześć opcji odpowiada za estetykę i funkcjonalność. Możemy wybrać np. w jakim kierunku będą przesuwały się obrazki oraz gdzie i jakie elementy sterujące będą dostępne.

Jeśli ustawiliśmy animowany pokaz slajdów, możemy wpływać na jego wygląd za pomocą kolejnego parametru. Jest nim czas potrzebny do zmiany obrazu (slide duration). Kolejne opcje dotyczą również pokazu slajdów. Możemy tu określić liczony w milisekundach czas pomiędzy kolejnymi krokami automatycznego pokazu slajdów.

 W konfiguracji modułu możemy również określić tytuły obrazków (Image captions). Obrazki również można określić domyślnym tytułem i opisem. Możemy te dane ustalić w polach Domyślny tytuł (Deafult title)  i Domyślny opis (Default description text)

 

Jeśli tworzymy portal fotograficzny w tym module możemy włączyć możliwość podglądu danych technicznych zdjęcia. Wtedy musimy włączyć wyświetlanie Ikony metadanych (Metadata icon). Dodatkowo możemy ustalić Margines (Border width) i kolor marginesu (Border color) oraz grubość, rodzaj i kolor ramki.

W Opcje rozszerzone modułu możemy ustawić Wielojęzyczność (Multilingual suport) naszej galerii. Jeżeli obrazki do naszego serwisu znajdują się w innej domenie niż ta, w której znajduje się nasz serwis oparty w Joomla!, wpisujemy ją w polu Główny adres URL (Base URL).

W oryginalnym ustawieniu katalog musimy założyć w "/images/stories" np "/images/stories/ptaki" do katalogu ptaki wgrywamy nasze fotografie, a kod który musimy wstawić w treść artykułu będzie wyglądał tak {gallery} ptaki {/gallery}.W ustawieniach mamy do wyboru 10 efektów wyświetlania fotografii. Pamiętać musimy że paczkę należy rozpakować zawiera moduł oraz komponent.

Podsumowując mój wpis chciałbym wspomnieć o zaletach Sigplus:

•             Kilka efektów wyświetlania powiększonych zdjęć (m.in. Lightbox, Slimbox, prettyPhoto).

•             Wsparcie dla formatów JPG, PNG, GIF.

•             Wspomniane już generowanie miniatur z wbudowaną funkcją automatycznego kadrowania.

•             Wiele oddzielnych galerii zdjęć na jednej stronie.

•             Pełna obsługa wielojęzyczności (krótkie nazwy zdjęć oraz szczegółowe opisy dla każdego obrazu).

 

Dodaj komentarz

Wideo Joomla!

Poznaj Joomla! i inne systemy CMS. Naucz się kompleksowo tworzyć strony WWW

Najbliższe szkolenia

Przepraszamy, brak imprez.