czwartek, 03 październik 2013 11:35

Instrukcja - JEVENTS

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Dzisiaj zajmiemy się instalacją oraz konfiguracją komponentu JEvents. Dzięki niemu mamy możliwość stworzenia witryny z wydarzeniami. JEvents umożliwia umieszczanie w kalendarzu terminów wydarzeń jednorazowych, w tym wielodniowych oraz wydarzeń cyklicznych, powtarzanych z określoną regularnością.

Instalacja komponentu przebiega standardowo. JEvents pobieramy ze strony joomla.org. Po poprawnej instalacji zostaniemy przeniesieni do panelu konfiguracji komponentu. Po zatwierdzeniu konfiguracji JEvents na naszej witrynie naszym oczom ukaże się Panel Kontrolny jak na poniższym rysunku


 

  • Kalendarze: znajdziemy tu ustawienia dotyczące modułu Mini Kalendarza. W konfiguracji modułu można zdecydować, które ustawienia – w konfiguracji komponentu, czy w konfiguracji modułu zostaną zastosowane na witrynie.
  • Wydarzenia:  na tej kacie utworzymy wydarzenia, które opublikowane będą na naszej witrynie.
  • Kategorie: dzięki nim ustawimy kategorie naszych wydarzeń.
  • Użytkownicy:  na tej karcie możemy nadać odpowiednie uprawnienia dotyczące dodawania wydarzeń użytkownikom zarejestrowanym na naszej witrynie.
  • Konfiguracja: zawiera  wszelkie możliwości skofigurowania  naszego kalendarza oraz wydarzeń według naszych potrzeb.
  • Układ:  w tej zakładce możemy skonfigurować formularz dodawania wydarzenia przez użytkowników naszej witryny oraz jak będzie to się pokaże na stronie.


Aby rozpocząć pracę z komponentem JEvents musimy utworzyć kategorię wydarzeń. W panelu kontrolnym klikamy na „Kategorie”. W nowo otwartym oknie mamy już kategorię Deafult. Aby utorzyć nową kategorę klikamy na „Utwórz”. Otwiera nam się okno konfiguracji kategorii wydarzeń. Tutaj mamy możliwość dobrania koloru dla każdej kategorii wydarzeń. W tym celu musimy kliknąć w kolory w „Choose Colour”.
 
Aby utworzyć wydarzenie w panelu kontrolnym klikamy w Wydarzenia. W otwartym oknie klikamy w Utwórz. Tutaj uzupełniamy dane dotyczące naszego wydarzenia.  Pamiętajmy o uzupełnieniu w drugiej zakładce terminu wydarzenia. Aby to zrobić musimy otworzyć Terminy. Mamy tu możliwość ustalenia wydarzenia całodniowego bez podawania dokładnych godzin rozpoczęcia i zakończenia.
 

Po utworzeniu kategorii wydarzeń oraz samych wydarzeń możemy przejść do konfiguracji wyświetlania kalendarza na naszej witrynie. Aby to zrobić musimy w Panelu Kontrolnym kliknąć w „Konfiguracja”. W tym oknie możemy zmieniać szablon kalendarza (wybierz układ) oraz np. dzień rozpoczynający tydzień z niedzieli na poniedziałek (pierwszy dzień). W Konfiguracji również możemy zmienić nagłówek komponentu. Domyślnie jest to Kalendarz wydarzeń. Jeśli chcemy aby był inny musimy w Pokaż nagłówek wybrać odpowiednią opcję z rozwijanej listy. Konfiguracja daje nam również możliwość ustawienia roku początku oraz końca naszego kalendarza.  


Moduły
JEvents posiada wiele dodatkowych modułów usprawniających wyświetlanie wydarzeń na naszej stronie. W wersji darmowej komponentu mamy możliwość pobrania modułu wyświetlającego najnowsze wydarzenia (Latest Events Module) oraz Legend Module. Dzięki modułowi Latest Events możemy ustalić jak i jakie na każdej podstronie naszej witryny wyświetlane będą informacje o wydarzeniach. Dzięki niemu możemy ustalić jak pokazywane będą wydarzenia wielodniowe (JEV_LATEST_MULTIEVENT_DISPLAY) oraz tryb wyświetlania wydarzeń w module. Pamiętajmy o wyedytowaniu modułu oraz jego publikacji.
Drugim przydatnym modułem jest JEvets Legend. Wyświetla on kategorię wydarzeń opublikowanych na naszej witrynie. Publikacja modułu przebiega standartowo jak w Joomla.  

Czytany 4613 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 08 październik 2013 06:43
Więcej w tej kategorii: « Phoca Download

Wideo Joomla!

Poznaj Joomla! i inne systemy CMS. Naucz się kompleksowo tworzyć strony WWW

Najbliższe szkolenia

Przepraszamy, brak imprez.