Skip to main content

Mimo, że w Polsce osoby powyżej 16 roku życia nie mają obowiązku zakładania kasku narciarskiego, to warto jednak taki kask mieć. Nie tylko dla bezpieczeństwa, ale i dla wygody. Kask narciarski doskonale chroni przed zimnem i wiatrem na stoku. Ale jak dobrać kask, żeby był dla nas idealny?
Wybór kasku to wcale nie jest taka prosta sprawa, jakby to się mogło nam wydawać. Tylko odpowiednio dobrany będzie spełniał wszystkie przypisane mu funkcje, a źle dobrany może przynieść więcej strat niż korzyści.
Należy pamiętać, że kask nie powinien być ani za ciasny, ani za luźny. Aby wybrać kask idealny, trzeba najpierw zmierzyć obwód własnej głowy, mierząc go 1 cm nad linią brwi, i iść z tą miarą do sklepu. W większości sklepów sportowych, w miejscu gdzie są kaski narciarskie, będzie wisiała standardowa rozpiska, dzięki której dopasujemy nasz obwód głowy do rozmiaru kasku (od XXXS do XXL). Gdy już będziemy wiedzieli jaki mniej więcej rozmiar mamy przymierzyć, to trzeba taki kask założyć na głowę. Idealnie dobrany rozmiarem kask nie powinien się zsuwać z głowy, nawet przy nie zapiętym pasku pod brodą. Nie powinien nam się zsuwać z głowy przy niewielkim jej potrząsaniu. Jeśli tak się dzieje należy wziąć mniejszy. Gdy jest dobrze, należy pochodzić w takim kasku kilka minut po sklepie i sprawdzić czy nigdzie nas nie uciska, nie gniecie. Jeśli wszystko w porządku czas na sprawdzenie paska pod brodą. Najlepiej gdy posiada miękką wyściółkę, na której oprze się broda. Aby pasek idealnie trzymał kask należy zdjąć tą wyściółkę, zapiąć pasek i zmniejszyć trochę. Należy pamiętać, żeby pasek nie utrudniał nam oddychania, przełykania, mówienia i ogólnie wykonywania ruchów głową. Gdy wszystko gra, założyć wyściółkę. Warto sprawdzić sprzączkę paska jak może się ona sprawować w terenie, gdy na przykład będziemy chcieli odpiąć albo zapiąć pasek w rękawicach. Jeśli już w sklepie jest problem, to na pewno w czasie wiatru i mrozu nie poradzimy sobie z nim.
Kupując kask narciarski należy także pamiętać o ochronie oczu, czyli od razu w sklepie dopasować sobie gogle do niego. I to nie tylko pod względem koloru czy designu, ale i pod względem kształtu. Ramka gogli powinna tak pasować do kasku, aby między nimi była tylko niewielka szczelina. Dodatkowo jeszcze szerokość zapięcia w tylnej części kasku powinna odpowiadać szerokości paska gogli, który ma trzymać.
Warto też zwrócić uwagę na budowę kasku. Generalnie kask składa się z twardej skorupy zewnętrznej i miękkiej wewnętrznej wyściółki, której zadaniem jest absorbowanie energii uderzeń. Natomiast istnieją dwie technologie budowy kasku: in mould oraz hardshell. W pierwszej obie warstwy są ze sobą ściśle powiązane i nie ma w nich miejsca na zaawansowany system wentylacji. Kaski budowane w tej technologii są lekkie przez wtryskiwany między warstwy spieniony polistyren (EPS).
W drugiej technologii zewnętrzną skorupę tworzy się z karbonu (częściowo wzmacnianego kevlarem), a wewnętrzną część robi się z EPS. Przez zastosowanie dwóch różnych tworzyw w kasku, między nimi może powstać system wentylacyjny.
Jeśli chodzi o kaski narciarskie dla kobiet i mężczyzn, to oprócz kolorów i designu, nie różnią się one między sobą niczym.
Ważny jest wybór dla nas odpowiedniego kasku, bo chroni on naszą głowę przed poważnymi i mniej poważnymi upadkami.