Komponenty

Nazwa

Phoca Download

 

Zastosowanie

Phoca Download to narzędzie umożliwiające pobieranie plików z naszej witryny

Odnośnik

Phoca Download Component

Opis instalacji

Aby zainstalować należy wybrać Rozszerzenia->Instalator następnie wybrać spakowany komponent i zainstalować.

Po instalacji zakończonej sukcesem pokaże nam się okno instalacji Phoca Download jak na rysunku poniżej.

 

 

Aby dokończyć instalację klikamy w Install. Po zainstalowaniu Phoca Download naszym oczom ukazuje się panel kontrolny komponentu.

Opis użytkowania

Na początku naszej przygody z Phoca Download powinniśmy utworzyć kategorię plików do pobrania. W tym celu przechodzimy w panelu kontrolnym do Categories. Kategorie tworzymy standartowo tak jak kategorie artykułów.

W Konfiguracji komponentu mamy możliwość ustawienia:

  • Wyboru folderu, w którym będą zapisywane wysyłane pliki na serwer,
  • Zablokowania konkretnych plików, których wgrywanie będzie zabronione,
  • Włączania ładowania plików flash,
  • Ustawiania typu plików, które będzie można przesłać na serwer,
  • Maksymalnej wielkości przesyłanego pliku,
  • Statystyki użytkownika.

Dodawanie pliku na nasz serwer jest bardzo proste. W tym celu musimy wejść w zakładkę komponentu Pliki (Files) i tam kliknąć w ikonkę Dodaj. Widzimy przed sobą formularz dodawania pliku.  W formularzu tym uzupełniamy dane: Podajemy nazwę, zaznaczamy czy jest opublikowane oraz czy plik został zatwierdzony (w przypadku przysyłania przez użytkowników należy zatwierdzić plik w panelu administracyjnym). Wybieramy sekcję i kategorię, następnie wczytujemy plik, możemy również dodać ikonkę. Podajemy wersję dokumentu, Autora oraz e-mail. Na koniec wybieramy licencję i dodajemy opis. Dla lepszego pozycjonowania warto wypełnić Meta Tagi. W ten sposób dodaliśmy plik na nasz serwer. Jednak po wejściu na naszą witrynę nigdzie go nie widzimy. Aby nasz plik do pobrania był widoczny dla innych musimy dodać link z komponentem Phoca Download do naszego menu. Do dyspozycji mamy pięć rodzajów linków: Lista sekcji, Widok jednej kategorii (widok wszystkich plików z jednej kategorii), Bezpośredni link do pliku, Uploader dla użytkowników. 

Jednak czym byłby komponent, bez odpowiedniego pluginu. Tak więc do wypełnienia brakującego elementu służy nam Phoca Dowlnoad Plugin i Phoca Download Button Plugin (uwaga ten plugin do poprawnego działania potrzebuje Phoca Dowlnoad Plugin). Po zainstalowaniu i włączeniu obydwu dodatków, mamy możliwość dodawania plików do pobrania w różnych miejscach naszej strony.

Jeżeli chcemy dodać plik w artykule wystarczy kliknąć Button, który pojawił się pod okienkiem artykułu. Wtedy wyświetli się nam okienko z czterema rodzajami linków: link do wszystkich sekcji, link do jednej sekcji, link do jednej kategorii i bezpośredni link do pliku.

 

Dodaj komentarz

Wideo Joomla!

Poznaj Joomla! i inne systemy CMS. Naucz się kompleksowo tworzyć strony WWW

Najbliższe szkolenia

Przepraszamy, brak imprez.